Hogyan válasszunk gyűrűt?
A karikagyűrű az összetartozást szimbolizálja, amit legtöbbször még mindig nemesfémből készítenek. Ez praktikus abból az okból is, mivel a gyűrűt sokáig fogjátok hordani, a nemesfém pedig időtálló és értéktartó.
Amikor gyűrűt vásároltok, a következő szempontokat vegyétek figyelembe.
Mennyi az anyagi keret?
Ez meghatározhatja a gyűrű anyagát, vastagságát, a kövek fajtáját, illetve azt, hogy van-e lehetőségetek egyedi gyűrűt készíttetni. Ha szűkösek az anyagi keretek, javaslom, hogy készíttessetek nemesacél gyűrűt. Ez tartósságát tekintve vetekszik az arannyal, hiszen kopásálló, és egy jó ötvös a kidolgozásnál el tudja érni pontosan azt a hatást, mint egy arany gyűrű esetében. A karikagyűrűk értékét amúgy is az határozza meg, hogy nektek mit jelent.
Ha jó anyagi helyzetben vagytok, a lehetőségek elég szélesek mind a forma, a szín, a díszítettség tekintetében.
Milyen stílusú gyűrűt kerestek?
Követitek a hagyományokat és egy egyszerű, sárgaarany karikát szeretnétek, vagy trendkövető pár vagytok, akik az aktuális divat szerinti színekkel készíttetitek a gyűrűtöket? Érdemes felpróbálni olyan gyűrűt is, ami elsőre nem igazán tetszik, mert nem kizárt, hogy az ujjatokon máris máshogy látjátok. Ez a helyzet leggyakrabban a lapos kivitelű gyűrűknél fordul elő, hiszen kevés embernek áll jól, de sokaknak tetszik.
Szeretnétek-e díszítést vagy gravírozást a gyűrűre?
A legtöbb ötvösnél vagy ékszerüzletben már nem jelent gondot egy-egy egyedi minta vagy felirat, idézet a gyűrűkön, bátran gondolkozzatok ilyenről is, ha tetszik nektek. Sokan a párjuk nevét vésetik a gyűrűbe, mások a nagy nap dátumát (ez elég praktikus, ha hajlamosak vagytok elfelejteni az ünnepeket). Vannak, akik ugyanazt az idézetet, vagy annak első és második felét íratják a gyűrűkre, sokan egy szív két felét kérik, de vannak egyedi és megismételhetetlen kérések is, amikor csak rátok jellemző, egyedi szöveg vagy minta kerül a gyűrűkre.
Hogyan válasszatok méretet?
Az üzletben segítenek a megfelelő méretet levenni, de azt is vegyétek figyelembe, hogy a próbagyűrű általában 3 mm szélességű, így ha vastagabb gyűrűt választotok, nem biztos, hogy az a méret lesz a megfelelő, amit lemértetek. Erre a problémára azt javaslom, hogy mérjétek le a próbagyűrűvel az ujjatokat, és ha megvan a méret, illetve a választott gyűrű is, kérjetek egy a kiválasztott gyűrűvel egyező szélességű kész darabot a méretetekben. Ha például 53-as méretet vettetek le és 6 mm széles gyűrűt választottatok, kérjetek egy 53-as méretű 6 mm-es gyűrűt felpróbálásra. Könnyen kiderülhet, hogy az adott szélességből éppen 53,5-es vagy 54-es méretre van szükség. Érdemes erre időt szánni, mert később a rossz méretet mindig körülmények korrigálni.
Ha mégis rossz a méret és ez csak a gyűrű elkészülte után derül ki, arany gyűrűnél lehet igazítani, nemesacélnál nem. Ám arra is gondoljatok, hogy a méret igazításánál a köves gyűrűk esetében a köveket újra kell foglalni, így az eredményt sem mindig tudják garantálni, és sok ötvös így van a több különböző színből álló gyűrűkkel is.
Feltétlenül legyen egyforma a két gyűrű?
A ti igényeitek szerint kell dönteni erről a kérdésről, hiszen ha a hagyományokat szeretnétek követni, akkor kénytelenek lesztek megegyezni. Ha viszont nem követitek szorosan a régi szokásokat, akár eltérő gyűrűt is választhattok. Lehet például a menyasszonyé fényes, a vőlegényé pedig matt. A női gyűrűbe sokan tetetnek követ, a férfiak viszont annál ritkábban igénylik ezt. A gyűrű mintája is eltérhet, hiszen lehet, hogy az egyikre két csíkot szeretnétek, a másikra csak egyet. A színekben is nagy a változatosság, ha két színből áll a gyűrű, variálhattok, hogy kinek melyik színből legyen több a gyűrűjében.
Mikor rendeljetek?
Azt javaslom, legalább egy hónappal az esküvő előtt rendeljétek meg a gyűrűket, ne hagyjátok az utolsó hetekre még akkor sem, ha azt ígérik, hogy két nap alatt kész lesz.
Képek forrása: https://www.pinterest.com/mieskuvonk/blog-fot%C3%B3i/